Były zawodnik m.in. klubów niemieckiej i austriackiej Bundesligi, reprezentant Demokratycznej Republiki Kongo, ale posiadający również niemieckie obywatelstwo – Wilson Kamavuaka został dzisiaj nowym piłkarzem GKS Tychy.

Umowa z 29-letnim zawodnikiem będzie obowiązywać do końca obecnego sezonu, z opcją automatycznego przedłużenia o kolejne dwanaście miesięcy.Kamavuaka jest reprezentantem DR Kongo, ale urodził się i wychowywał w Niemczech (posiada niemieckie obywatelstwo). Karierę juniorską spędził w klubach Sportfreunde Düren (1999-2002), 1.FC Köln (2002-2007) i Alemannia Aachen (2007-2009).

W zawodowej karierze reprezentował barwy m.in. 1.FC Nürnberg, gdzie zaliczył debiut w niemieckiej Bundeslidze, a w lipcu 2014 roku przeniósł się do KV Mechelen. W belgijskiej ekstraklasie rozegrał 16 spotkań, w których strzelił trzy gole.

Prezes KP GKS Tychy, Leszek Bartnicki i Wilson Kamavuaka. Fot. Ł. Sobala / pressimages.pl

– Wilson, to zawodnik z bardzo interesującym CV, ale wciąż mający ambicje dotyczące zarówno w piłce klubowej, jak i reprezentacyjnej. Może grać na dwóch pozycjach, jako środkowy obrońca i defensywny pomocnik. Dobrze operuje obiema nogami, jest też bardzo zaawansowany taktycznie – charakteryzuje nowegozawodnika Leszek Bartnicki, Prezes Zarządu KP GKS Tychy.

Kolejnym etapem w karierze mierzącego 188 centymetrów zawodnika był Sturm Graz. W trakcie półtorarocznej przygody z najwyższą klasą rozgrywkową w Austrii rozegrał 38 spotkań, w znacznej większości w pełnym wymiarze czasowym. Trenował tam pod okiem Franco Fody, obecnego selekcjonera reprezentacji Austrii.

Fot. Ł. Sobala / pressimages.pl

Po epizodzie w greckim Panetolikos GFS, w styczniu 2017 roku trafił do wówczas grającego w Bundeslidze, SV Darmstadt 98. W sezonie 2016/17  wystąpił m.in. w meczu z Bayernem Monachium na Allianz Arena. Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Niemczech wystąpił 13 razy. Już po spadku zespołu do 2. Bundesligi również był podstawowym graczem.

Jest reprezentantem Demokratycznej Republiki Kongo, gdzie dotychczas rozegrał 8 meczów.

Biegle posługuje się trzema językami: niemieckim, angielskim i francuskim. Bez problemu więc porozumiewa się z naszym sztabem szkoleniowym, co można było zauważyć podczas treningów na obozie w Grodzisku Wielkopolskim. Długo szukaliśmy zawodnika, który będzie istotnym wzmocnieniem naszej defensywy i głęboko wierzę, że będzie nim Wilson – dodaje sternik tyskiego klubu.

Wilson w tyskim klubie będzie występował z numerem 22.