Na początku marca dopełnione zostały wszelkie formalności, dzięki czemu w klubie z Al. Piłsudskiego 138 powstała ampfutbolowa drużyna. Już wkrótce czeka ją debiut w Amp Futbol Ekstraklasie.

Zgodnie z zapowiedziami z września ubiegłego roku Widzew zdecydował się wesprzeć inicjatywę osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, które postanowiły stworzyć w Łodzi drużynę piłkarską. Ostatecznie nowa sekcja uruchomiona została w pierwszych dniach marca.

Amp Futbol to specjalna odmiana piłki nożnej przeznaczona dla osób po amputacji lub z wadą kończyny. Zasadniczo nie różni się od klasycznego wydania tej dyscypliny sportowej. Zawodnikiem w polu może być każda osoba z dysfunkcją kończyny dolnej (jednostronna amputacja, wada wrodzona lub nabyta). Z bramkarzem jest analogicznie, jednak w tym przypadku dotyczy to dysfunkcji kończyny górnej. Podczas gry zawodnicy poruszają się przy pomocy kul – nie korzysta się z protez.

W Polsce sport ten cały czas zyskuje na popularności. Od 2015 roku kluby rywalizują o miano mistrza kraju w zorganizowanej przez Amp Futbol Polska ekstraklasie. W 2020 roku tytułu bronić będą Kuloodporni Bielsko-Biała, a w gronie pięciu drużyn rywalizujących o najwyższe miejsce na podium znajdą się również Husaria Kraków, Legia Warszawa i debiutujący w tej dyscyplinie Warta Poznań i właśnie Widzew Łódź Amp Futbol. Rozgrywki odbywać będą się w formie pięciu turniejów, organizowanych przez każdy z uczestniczących w nich klubów. Warto zwrócić uwagę, że są wśród nich liderzy trzech najwyższych klas rozgrywkowych tradycyjnej odmiany piłki nożnej w Polsce: Legia, Warta Poznań i Widzew.

Pierwsze treningi widzewiacy rozpoczęli we wrześniu minionego roku. Od tego czasu powstawać zaczęły profesjonalne struktury sekcji, kształtował się też skład personalny zespołu i sztabu szkoleniowego. Trwały również poszukiwania sponsorów. Na wsparcie nowej w widzewskiej rodzinie drużyny zdecydowały się już trzy firmy: TME, Immergas Polska i Et Promo. Dzięki ich zaangażowaniu jeszcze w marcu Widzew Łódź Amp Futbol wystąpi w pierwszym z cyklu pięciu turniejów ekstraklasy, a następnie sam zorganizuje jeden z kolejnych.

Trenerem drużyny jest Rafał Chorąży, kibic Widzewa, w przeszłości jego zawodnik w grupach młodzieżowych, znany również ze zdobycia dwóch mistrzostw Polski w rozgrywkach piłkarskich PlayArena. Kapitanem drużyny został Kamil Kwiatkowski. Do rozgrywek, w których mecz trwa 2 razy po 20 minut, a gra się po siedmiu (sześciu zawodników z pola plus bramkarz), czerwono-biało-czerwoni przystąpią w czternastoosobowym składzie.

Kadra nie jest jednak zamknięta, a sztab szkoleniowy zachęca do zgłaszania się nowych zawodników. Treningi odbywają się raz w tygodniu. Drużyna ma już za sobą nawet nieoficjalny debiut meczowy. 23 lutego łodzianie zmierzyli się towarzysko z Wartą Poznań, przegrywając 0:1. 15 marca będą jednak mieli okazję do oficjalnego rewanżu, tym razem na własnym terenie. Dzień wcześniej, 14 marca, Widzew Łódź Amp Futbol zostanie oficjalnie zaprezentowany kibicom w Sercu Łodzi, przy okazji meczu ligowego Widzewa ze Skrą Częstochowa.

Warto dodać, że ambasadorem widzewskich ampfutbolowców został Marcin Robak, a więcej o drużynie, genezie jej powstania i celach na przyszłość dowiedzieć się można z materiału dostępnego na kanale WidzewTV w serwisie YouTube

Amp Futbol Ekstraklasa startuje już28 marca

Nowy sezon Amp Futbol Ekstraklasy rozpocznie się turniejem organizowanym w Warszawie 28-29 marca przez stołeczną Legię. Pierwszym meczem będzie właśnie piłkarski klasyk, czyli starcie Legii z debiutującym w rozgrywkach Widzewem. Kolejne turnieje odbędą się 25 i 26 kwietnia w Poznaniu, 4 i 5 lipca w Białce Tatrzańskiej oraz (już po Mistrzostwach Europy Amp Futbol Kraków 2020) 3 i 4 października w Bielsku-Białej i 24 i 25 października w Łodzi.

Wszystkie mecze Amp Futbol Ekstraklasy transmitowane są na żywo na profilu facebookowym Amp Futbol Polska.

Rozgrywki dofinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu.

 

Tags: