Najczęstszym sportem jak i idolami i autorytetami młodzieży jak i dorosłych jest piłka nożna i piłkarze. Piłka nożna w Polsce jest jednym z najczęściej uprawianych oraz oglądanych sportów. Każdy jednak wie, że aby piłkarze przynosili nam kibicom zwycięstwa musza stale trenować i zwiększać sprawność fizyczną. Sprawność ta jest niezwykle ważna ze względu na długotrwały czas spędzany w ruchu. Poniżej zostanie przybliżona sprawność ogólne piłkarzy nożnych.

Rozpoczynając rozważania na temat sprawności piłkarzy piłki nożnej należy przytoczyć definicje sprawności fizycznej potrzebnej do uprawianie tego sportu. Sprawność ta, zatem jest to umiejętność wykonywania przez człowieka ćwiczeń ruchowych wykorzystując w sposób efektywny energie oraz pracę masy mięśniowej. Sprawność fizyczną, jako gotowość organizmu ludzkiego do podejmowania i rozwiązywania trudnych zadań ruchowych w różnych sytuacjach życiowych, wymagających siły, szybkości, gibkości, zwinności i wytrzymałości, jak również pewnych nabytych i ukształtowanych umiejętności i nawyków ruchowych opartych na odpowiednich uzdolnieniach ruchowych i stanie zdrowia.

Piłka nożna, jako sport z roku na rok zmieni się w niepowtarzalnym tempie. Fakt ten popiera to, że staje się ona sportem jak najbardziej technicznym. Wraz ze wzrostem techniki wzrasta także ilość przebytych kilometrów piłkarzy. Mając tutaj na myśli coraz większe wymogi stawiane piłkarzom przez ich trenerów oraz przez ich samych. Władza sprawowana nad nimi dąży do osiągania celu, jakim jest bycie najlepszym. W dzisiejszych czasach nie zadowala ich aż tak zdobycie samego Mistrzostwa Kraju. Każdy piłkarz marzy o tak zwanej „potrójnej koronie”, czyli zdobycie na raz Ligii danego kraju, Pucharu kraju oraz Ligii Mistrzów.

Sprawność ogólna piłkarzy jest niezwykle ważna pod kątem granych meczów. Piłkarz, który ma większą sprawność ogólną lepiej wytrzyma presje i nacisk z otoczenia podczas meczu oraz przyczyni się do lepszych wyników dla całej drużyny. Pod pojęciem sprawność ogólna kryje się nie tylko sprawność fizyczna, ale także psychiczna zawodnika, gdyż ta druga także jest niezwykle ważna. Psychiczna sprawność wiąże się z odpornością na stres, ponieważ podczas meczy nawet w mniejszych klubach są pełne trybuny kibiców. Jeden kibic może uważać, że gra zawodnika jest na najwyższym poziomie drugi zaś może mieć odmienne zdanie. Zatem sprawność ogólna piłkarzy uważana jest za bardzo dobrą, gdyż gdyby ich sprawność był na niskim poziomie nie byliby w stanie grać 90 minutowego meczu. Nacisk na sprawność i ciągle treningi przez trenerów są kluczem do ich sprawności a co za tym idzie do sprawnej gry podczas sezonu. Każdy z młodych piłkarzy chce trafić do najlepszego klubu i grać w jednej drużynie z najlepszymi zawodnikami. Mogą to osiągnąć poprzez ciężką pracę i zwiększanie swojej sprawności ogólnej.

Dobrym przykładem na pokazanie dobrej sprawności ogólnej piłkarza jest Robert Lewandowski, który rozwija swoją sprawność fizyczną nie tylko poprzez treningi, ale także poprzez diety, które są niezwykle ważne podczas uprawiania tak ważnego sportu. Dzięki determinacji oraz stale rosnącym wymaganiom względem siebie stale awansuję nie tylko w pełnym tego słowa znaczeniu, ale również, jako najlepszy zawodnik wśród zawodników piłki nożnej w opinii kibiców. Tak jak można przeczytać w jego książce, aby osiągnąć pełna sprawność fizyczną nie wystarczą tylko treningi dieta, ale najważniejszy jest sposób myślenia. Sposób myślenia to także element sprawności ogólnej. Żaden piłkarz nie doszedłby tak daleko bez wiary w siebie i determinacji. Mimo tak ważnego aspektu, jakim jest dieta i determinacja najważniejszymi jednak są treningi pod czujnym okiem sztabu trenerskiego. To oni w doskonały sposób wiedzą jak dopasować rodzaje ćwiczeń do sprawności danego zawodnika.

Wspomniany wcześniej Robert Lewandowski ciężko trenuje pod kontem trenerów, psychoanalityków, psychologów, fizjoterapeutów, masażystów, trenerów technicznych czy przygotowania fizycznego. Jego organizm jest ciągle monitorowany by utrzymać go w jak najlepszej sprawności.
Podsumowując można stwierdzić, że sprawność ogólna piłkarzy jest to najważniejszy element w ich zawodzie. Dzięki niej za nimi są dziesiątki a może nawet setki wygranych meczy. Każdy z zawodników piłki nożnej stara się w jak najlepszy sposób wykorzystać swoją sprawność, aby pomóc drużynie w awansie oraz lepszym postrzeganiu ich przez kibiców. Kibice to najważniejsze ogniwo napędzające ich do pracy.

Dzięki wytrwałości, dyscyplinie i stałym dążeniu do zamierzonego sobie celu osiągają go z pełną satysfakcją. W literaturze można znaleźć szereg przykładów jak sprawność ogólna pomaga piłkarzom w spełnianiu się zawodowo. Dlatego tak ważnym aspektem jest także pomoc fizjoterapeutów, którzy czuwają nad treningami, by dany zawodnik nie miał kontuzji, która uniemożliwi zawodnikom grę w meczu oraz wymagać będzie dużo ciężkiej pracy by wrócić do sprawności na boisku. Zawód jakim jest piłkarz jest wymagający pod kątem fizycznym jak i psychicznym.