Rola skautów jest ważniejsza niż kiedykolwiek, ponieważ kluby starają się uzyskać przewagę nad rywalami.Przede wszystkim istnieją dwa rodzaje skautów: skauci talentów i skauci taktyczni.

Zwiadowca talentów

Zadaniem łowcy talentów jest uczestnictwo w meczach w celu wykrycia potencjalnych graczy do podpisania przez ich klub.

Tacy zwiadowcy są ważni, ponieważ kluby nieustannie starają się ulepszyć swoje drużyny, a ci, którzy są w stanie znaleźć niewykorzystany talent, mogą zarobić milion klubów, jeśli ten gracz ostatecznie pomoże swoim nowym pracodawcom odnieść sukces na boisku lub zostanie sprzedany kilkakrotnie w stosunku do pierwotnej ceny .

Największe kluby mają światowe sieci skautów, kładąc duży nacisk na podpisywanie zawodników w młodym wieku. Portugalscy giganci Porto specjalizują się w tanim pozyskiwaniu talentów z całego świata, po czym sprzedają się z ogromnym zyskiem kilka lat później, gdy gracz się ugruntuje.

„Musimy być na stałe badanie rynku młodzieży. To jest to, co pozwala nam utrzymać walkę, mimo że budżet 20 razy mniej w stosunku do dochodu [niż innych czołowych klubów]” Porto prezes Jorge Nuno Pinto da Costa był cytowany przez UEFA .com . „Z roku na rok tracimy wspaniałych graczy, a następnie pokładamy wiarę w graczach o wielkim potencjale”.

Rola skautów jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek przed globalizacją piłki nożnej i ogromnymi nagrodami finansowymi uzyskanymi dzięki wynikom, nagrodom pieniężnym, przychodom telewizyjnym, sponsorowaniu i, oczywiście, sprzedaży graczy.

„Trudną częścią procesu rozpoznania jest to, że wszyscy robią to samo” – powiedział UEFA.com zwiadowca z Porto i były zawodnik Rui Barros . „Duże kluby zawsze szukają następnej wielkiej rzeczy, dlatego musimy być szybcy i celni w naszych typach. Pomaga również odrobina szczęścia”.

Stosunkowo niewielu jest zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, a wiele klubów woli zatrudniać skautów z różnych części świata w niepełnym wymiarze godzin.

Skauci wezmą udział w turniejach młodzieżowych, międzynarodowych, meczach rezerwowych i meczach ligowych w kraju (często w niższych ligach) i za granicą, gdy kluby zarzucają swoją sieć daleko i szeroko.

Niektórzy skauci pracujący w pełnym wymiarze godzin mogą pracować do 80 godzin tygodniowo, biorąc nawet pięć gier, a praca wymaga dużo podróży. Zwiadowcy nie podejmują decyzji dotyczących podpisywania graczy. Menedżerowie, którzy wraz z dyrektorami sportowymi i dyrektorami generalnymi mają ostatnie słowo, otrzymują szczegółowe raporty dotyczące zawodników, zanim podejmą decyzję, czy wykonać ruch.

Piłkarze, którzy często otrzymują porady od agentów, rówieśników i kolegów z klubu, będą szukać pewnych cech zawodnika, takich jak prędkość, siła, zdolność latania i umiejętności zdobywania bramek, w zależności od tego, jaką pozycję zajmują. Postać gracza również zostanie poddana ocenie. Czy ma niezbędną szybkość pracy i mentalność? Czy on troszczy się o swoje ciało? Czy jest podatny na obrażenia?

Pełny etat w najlepszym klubie może zarobić znacznie ponad 150 000 USD rocznie.

Taktyczny Zwiadowca

Zadaniem taktycznego zwiadowcy jest uczestnictwo w meczach innych klubów i budowanie bazy wiedzy, której zajęty menedżer klubu nie byłby w stanie zdobyć samodzielnie. Ci zwiadowcy ocenią taktykę drugiej drużyny, wzorce gry i zawodników, którzy mogą sprawić jego drużynie problem, gdy oba kluby się spotkają.

Menedżerowie czasami odrabiają zadania domowe na temat nadchodzącego sprzeciwu, szukając informacji, które pomogą im osiągnąć pozytywny wynik.

Andre Villas-Boas pracował jako asystent trenera Jose Mourinho w Chelsea i przedstawiał rodakowi szczegółowe raporty na temat opozycji.

Mając miliony jeżdżących na wynikach meczów, kluby nie pozostawiają nic przypadkowi w dążeniu do dowiedzenia się więcej o opozycji.

Villas-Boas posunąłby się nawet do wyprodukowania płyt DVD dla graczy Chelsea, w których ich konkretni przeciwnicy byliby analizowani kryminalistycznie.

„Moja praca pozwala Jose dokładnie wiedzieć, kiedy zawodnik z drużyny opozycyjnej może być najlepszy lub najsłabszy”, cytował w Daily Telegraph . „Będę podróżował na tereny treningowe, często incognito, i przed wyciągnięciem wniosków przyjrzę się stanowi psychicznemu i fizycznemu naszych przeciwników. Jose nie pozostawi nic przypadkowi. ”

Niezależnie od tego, czy oceniasz potencjalne podpisanie kontraktu, czy opozycję, dobry zwiadowca ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o uzyskanie przewagi nad konkurencją.