Premier League twierdzi, że wysłuchała sprzeciwów niektórych klubów wobec korzystania z neutralnych terenów, jeśli sezon zostanie wznowiony, i będzie wspierać ich w przedstawianiu tych poglądów władzom.

Dyrektor naczelny Richard Masters powiedział, że organizacja była w „ciągłym dialogu” z rządem, policją i urzędnikami ds. Bezpieczeństwa naziemnego.

„Każdy wolałby grać w domu i na wyjeździe, jeśli to w ogóle możliwe, i jasne jest, że niektóre kluby czują się silniej niż inne” – powiedział po zgromadzeniu akcjonariuszy.

„Jesteśmy w kontakcie z władzami i słuchamy tych rad, jednocześnie reprezentując poglądy klubu podczas tych dyskusji.”

Powiedział, że „naprawdę silna kolektywna wola zakończenia sezonu pozostaje”, ale przyznał, że „ograniczenie” sezonu zostało omówione po raz pierwszy na spotkaniu.

Dwa tygodnie temu klubom powiedziano, że neutralne stadiony są jedynym sposobem na zakończenie sezonu, ponieważ władze obawiają się, że kibice gromadzą się poza domem i łamią zasady dystansu społecznego.

Ale co najmniej sześć klubów jest przeciwnych propozycji w planie ponownego uruchomienia projektu, a Watford, Aston Villa i Brighton publicznie się temu sprzeciwiają.

Te kluby chcą teraz pokazać, że mogą bezpiecznie dostarczać mecze u siebie i na wyjeździe, a szefowie lig są za nimi.

„Odkąd Covid stał się problemem, rozmawialiśmy z władzami o warunkach, w których możemy przywrócić Premier League do działania i przyjmować wszystkie te rady na pokładzie, ale jest to ciągły dialog” – powiedział Masters pierwszy raz od sezonu został zawieszony.

„Ale wszyscy muszą być świadomi tego, co mówią nam władze, i będziemy kontynuować konsultacje”.

Uważa się, że rząd ma „otwarte uszy” w odniesieniu do neutralnych miejsc i jest gotowy do dyskusji na ten temat. Jednak ostateczna decyzja prawdopodobnie spoczywa na policji i urzędnikach bezpieczeństwa naziemnego, którzy muszą udzielić koncesji obiektom.

W ubiegłym tygodniu szef brytyjskiej policji, zastępca szefa policji Mark Roberts, powiedział, że kluby przeciwne neutralnym terenom powinny się „opanować”.

Burmistrz Liverpoolu Joe Anderson powiedział także BBC, że obawia się, że tysiące fanów klubu zgromadzą się poza Anfield, aby świętować tytuł, nawet jeśli mecze byłyby rozgrywane w neutralnych miejscach.

Jednak niedawno emerytowany główny kurator West Yorkshire Owen West powiedział Guardianowi, że korzystanie z neutralnych stadionów nie ma „uzasadnienia” i taka propozycja nie została wdrożona w Niemczech, gdzie Bundesliga ma nadzieję wznowić ten weekend.

Pomimo narastających napięć i podziałów na korzystanie z neutralnych stadionów, Masters powiedział, że poniedziałkowe pięciogodzinne spotkanie pokazało „silne pragnienie omówienia wszystkiego w trakcie rundy i uzgodnienia wspólnej drogi naprzód”.

Nalegał, aby „naprawdę silna kolektywna wola dopełnienia resztek sezonu”.

Ale przyznał również, że po raz pierwszy omówiono odwołanie sezonu.

„Po raz pierwszy rozmawialiśmy o ograniczeniu” – powiedział. „Oczywiście naszym celem jest zakończenie sezonu, ale ważne jest, aby omówić wszystkie opcje z naszymi klubami.

„Oczywiście nie będziemy grać do połowy czerwca. Nie wydaje się słuszne rozmawiać o grze, zanim zdecydujemy się powrócić do pierwszego etapu treningu.

„Ale jeśli chodzi o przebieg tych meczów, pod mostem przepływa dużo wody i wtedy będziemy nadal oceniać okoliczności.

„Uzgodniono dziś, że gracze mogą przedłużyć swoje kontrakty poza 30 czerwca, aż do końca sezonu.

„Musi to zostać uzgodnione przez obie strony, a można to ustalić później, nie później niż 23 czerwca, aby data została nieco przesunięta, aby pomóc w tej sytuacji”.

 

Tags: