Drużyna Kwai Island Beach Soccer Team (Wyspy Salomona) wykorzystuje swój sukces w sporcie, aby poinformować świat o problemie wyspy.

Kiedy 29-letni Roy Funusui Mafane stanął na podium, aby otrzymać trofeum Solomon Games Beach Soccer Championship 2016 i złoty medal, wyobraził sobie przyszłość tego sportu dla niego i jego chłopców oraz krzyki jego ludzi na rzecz lepszej przyszłości.

Kapitan drużyny piłki nożnej plażowej z Kwai, maleńkiej wyspy u wschodniego wybrzeża prowincji Malaita na Wyspach Salomona, poczuł zniesienie ciężaru, który miał na ramionach przed i podczas zawodów, kiedy wylewał łzy na prezentację nagrody.

„Podczas zawodów wiem, że wszyscy mają na wadze” – powiedział Mafane. „Powiedziałem chłopcom, że to nasz czas, by zabłysnąć. To nasz czas, aby udowodnić, kim jesteśmy – wschodzące gwiazdy tonącej wyspy Kwai. ”

Kwai od dawna jest znane z białych, piaszczystych plaż. Jednak w ostatnich latach zwrócił na siebie uwagę dzięki wzrostowi poziomu morza i erozji brzegów.

Wdzierające się wody zjadły tradycyjne ogrody i domy. Sytuacja pogorszyła się, począwszy od połowy lat 80., kod promocyjny PZBuk kiedy cyklon Namu zmył drzewa, które powstrzymywały fale i podpierały wydmy.

Niedługo potem poszedł trawiasty boisko, na którym chłopcy z wyspy grali w piłkę nożną, zastąpiony przez białe piaski, które zdobyły uznanie Kwai.

„Wszyscy wiemy, że wpływ wzrostu poziomu morza ma na nas wpływ”, powiedział Timmy Fiulaua, wieśniak i były piłkarz, który obserwował transformację starego boiska do piłki nożnej.

„Zmiany nastąpiły na naszych oczach, ale nie możemy nic zrobić, by uciec”.

W ten sposób wykorzystali stratę trawiastego boiska, aby stworzyć nowy sport w ojczyźnie – plażową piłkę nożną – i wykorzystują ją do podnoszenia świadomości na temat potrzeby reagowania i dostosowywania się do zmian klimatu.

Codziennie rośnie

Piłka nożna plażowa nie jest nowością na Wyspach Salomona. Zyskał popularność w 2006 r., Kiedy Krajowy Skład Piłki Plażowej „Bilikiki” na Wyspach Salomona został koronowany na mistrzów Plażowej Piłki Nożnej Konfederacji Piłkarskiej Oceanii. Kod promocyjny BetFan w tym samym roku zespół reprezentował Konfederację Oceanii podczas Mistrzostw Świata w Piłce Plażowej 2006 w Rio De Janeiro w Brazylii.

Wyspy Salomona królowały przez kolejne pięć kolejnych mistrzostw, aż Tahiti zdobyła pierwsze miejsce w 2011 roku.

Ale po tym roku Mistrzostwa Piłki Nożnej na Wyspach Salomona przestały być organizowane, a obecność piłki nożnej na plaży w programie sportowym kraju spadła.

Ale nie w Kwai.

Dotarł tam w 2009 r. I został oficjalnie uruchomiony w 2015 r. Przy wsparciu rządu prowincji Malaita, Federacji Piłki Nożnej Wysp Salomona (SIFF) i Związku Piłki Nożnej Malaita (MFA).

W następnym roku, w 2016 r., Piłka nożna plażowa została ponownie zaprezentowana w Solomon Games, a drużyna z Kwai Island zwyciężyła – reprezentując prowincję Malaita.

W konkursie Beach Soccer podczas Solomon Games w 2016 roku zespół z Kwai zdobył złoto po niepokonanym wyścigu w największym turnieju, w którym byli poza domem / Credit: Ronald Flier Toito’ona

Ich występ i zwycięstwo stały się głosem kraju. Fakt, że zespół pojawił się znikąd, aby zdobyć najwyższą nagrodę, nie tylko wprowadził Kwai na mapę, ale pomógł przebudować plażową piłkę nożną w łańcuchu wysp.

Starsze społeczności w Kwai postanowiły skorzystać ze światła reflektorów, aby rozpocząć kampanię na temat wpływu zmian klimatu na ich wyspę. Tak narodziło się hasło „Wschodzące gwiazdy tonącej wyspy”.

Niosąc nadzieje ludzi

Dla chłopców z wyspy gra toczy się z pasją, odwagą i determinacją, że pewnego dnia będą częścią czegoś wielkiego.

Na tonącej wyspie Kwai chłopcy są uważani za zmieniających grę w walce ze zmianami klimatu.

Nie zawsze tak było. Dla wielu starszych graczy narodziny nowego sportu były nieco dziwne na początku. Nauczyli się jednak dostosowywać do zmiany topografii wyspy.

Dla młodych piłkarzy wyspy sport jest czymś, z czym dorastali, a wielu z nich stało się zręcznymi i entuzjastycznymi piłkarzami plażowymi.

Wielu młodych graczy dorasta, obserwując zmiany, które zachodzą na ich wyspie w domu, a ich codzienna historia ustna jest im przekazywana przez rodziców i dziadków.

Przy niewielkiej formalnej wiedzy na temat globalnego ocieplenia i jego skutków wielu mieszkańców nie przypisywało zmian klimatycznych utracie ich wysokości. Ale walczyli, by mu się oprzeć.

Przez dziesięciolecia starsi wspólnoty apelowali o pomoc ze strony rządu w postaci przeniesienia i budowy ściany morskiej wokół wyspy. Różne delegacje Ministerstwa Środowiska i zainteresowanych stron, w tym rządu prowincji Malaita, World Vision i innych organizacji pozarządowych, odwiedziły wyspę. Kod promocyjny forBET  aby przeprowadzić badania i ankiety oraz prowadzić dyskusje na temat możliwych sposobów pomocy społeczności wyspiarskiej w radzeniu sobie ze skutkami zmiana klimatu. Ale nie widać nic pozytywnego.

Ministerstwo Środowiska

Rzecznik Ministerstwa Środowiska Wysp Salomona, podczas rozmowy, powiedział, że brak funduszy jest jednym z głównych czynników, które zmusiły ministerstwo do odegrania swojej roli.

„Ministerstwo Środowiska przez lata nie było w stanie rozwiązać problemów związanych ze zmianami klimatu i ich skutkami dla lokalnych mieszkańców Wysp Salomona. Problem polega tu na wsparciu finansowym, ponieważ budżet ministerstwa co roku nie jest tak ogromny, jak inne ministerstwa, takie jak edukacja, zdrowie i bezpieczeństwo – powiedział rzecznik.

„Ale bądźcie pewni, że zmiany klimatyczne są ogromnym problemem dla kraju takiego jak Wyspy Salomona, a ministerstwo zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc zatapiającym się atolom Wysp Salomona” – dodał.

Drużyna piłki nożnej plażowej była postrzegana jako sposób na podzielenie się historią wyspy ze światem i zwrócenie się o wsparcie w celu zwalczania coraz bardziej dotkliwego wpływu zmian klimatycznych na ich domy i źródła utrzymania.

„W sloganie wyraźnie stwierdza się, że jesteśmy wschodzącymi gwiazdami tonącej wyspy Kwai” – powiedział gracz Eric Tom. „Nosimy nadzieje ludzi we wsi”.

Poprzez piłkę nożną na plaży i działania uświadamiające na temat zmian klimatu Tom powiedział, że zespół ma nadzieję, że jego przesłanie dotrze do rządu i prawodawców i zachęci ich do działania.

Oprócz tego, że młodzież z wyspy jest aktywna, sport daje im również nadzieję, ponieważ oni również są ofiarami skutków zmieniającego się klimatu, dodał Tom.

Marzenie się spełniło

Sukces ich kampanii już zaczął przynosić owoce.

Od 2016 roku drużyna Kwai Island Beach Soccer otrzymała szerokie wsparcie ze strony Federacji Piłkarskiej Wysp Salomona (SIFF), Związku Piłki Nożnej Malaita (MFA) i rządu prowincji Malaita za pośrednictwem pieniędzy, sprzętu sportowego i innych materiałów, aby pomóc w promowaniu piłki nożnej na plaży. prowincja i kraj.

Jego sukces na Kwai zdobył pochwały od mieszkańców wyspy.

„Pochodząc z otoczenia wyspy i jako ofiary podnoszenia się poziomu morza, widzieliśmy teraz potencjał tej gry w naszej wiosce, a dzięki jej wpływom w naszym życiu wierzymy, że ta gra będzie prosperować”, powiedział Ramoni Loke, gracz i Przedstawiciel młodzieży wyspy Kwai.

Pomógł również spełnić marzenie Eddiego Omokirio, wiceprezesa SIFF, prezesa MSZ i byłego meteorologa.

„Jestem bardzo świadomy statusu piłki nożnej plażowej w kraju” – powiedział.

„Tak więc myślę, że nie tylko myślę o podniesieniu standardu plażowej piłki nożnej w Malaita i na Wyspach Salomona, ale patrzę dalej” – powiedział.

Natura nadal będzie się rozwijać

Dla mieszkańców wyspy Kwai zmieniający się klimat i wzrost poziomu morza to codzienność, z którą mają do czynienia codziennie. Nadal łowią ryby – pomimo zmieniających się wzorów ryb – i przez ostatnie 30 lat wiosłują do lądu w celu ogrodnictwa, ponieważ wyspa nie może już pomieścić ogródków spożywczych.

Przez lata budowali morskie wyspy wokół wyspy, bez bezpośredniego wsparcia ze strony rządu. Większość również odmówiła przeniesienia się na kontynent, nie chcąc pozostawić swojego życia oceanu za sobą.

„Jesteśmy ludźmi ze słoną wodą i jesteśmy bardzo blisko związani z plażą i środowiskiem wyspiarskim” – powiedział Erastus David Mafane, starszy człowiek mieszkający na wyspie Kwai.

„Przeprowadzka na kontynent może być lepszym pomysłem dla innych, ale nie dla nas. Gdybyśmy zostali gdzieś przeniesieni, oznaczałoby to całkowite nowe życie i początek nowej ery ”, powiedział 58-letni Mafane.

Manasseh Maelanga, członek parlamentu East Malaita i obecny lider parlamentarnej grupy opozycyjnej, powiedział, że rząd od 2008 roku omawia plan relokacji z mieszkańcami wyspy, ale do tej pory nie podjęto decyzji.

„To duży plan dla mieszkańców wyspy. Obecnie pracujemy nad przesiedleniem – powiedział Maelanga. Jednak bez względu na to, jak dobre są intencje rządu, „natura również będzie miała swój kurs” – dodał.

Gracze twierdzą, że chcieliby, aby ich przedstawiciel w parlamencie narodowym poważniej podjął kwestię zmian klimatycznych. W ten sposób ich zdolność do reagowania i dostosowywania się do skutków zmian klimatu może się zwiększyć.

Na razie jednak zwolennicy twierdzą, że pokładają nadzieję w drużynie piłki nożnej na plaży.

„Patrzymy na nich jak na głos bezdźwięczny”, powiedział David Kausimae Iro, były gracz, a teraz oddany fan.

Wcześniej w tym roku jego nadzieje zostały jeszcze bardziej wzmocnione, gdy pięciu członków zespołu dołączyło do zespołu Solomon Islands National Beach Soccer, który przygotowuje się do kolejnych mistrzostw OFC Beach Soccer zaplanowanych na 2019 rok.

 

Tags: , ,