Najważniejsze rozgrywki piłki plażowej

Wbrew pozorom piłka nożna plażowa może pochwalić się wieloma rozgrywkami międzynarodowymi w kategorii mężczyzn oraz kobiet. Mowa nie tylko o rywalizacji reprezentacyjnej, ale również klubowej. Przedstawiamy najważniejsze rozgrywki piłki plażowej.

Nie będzie dla nikogo wielkim zaskoczeniem, iż na samym początku wymienimy mistrzostwa świata mężczyzn, które są międzynarodową imprezą rozgrywaną corocznie w latach 1995-2009. Struktura uległa zmianie w 2011 roku. Od tego momentu mistrzostwa świata odbywają się co dwa lata. 

W turnieju finałowym bierze udział szesnaście państw z całego świata, które gwarantują sobie uczestnictwo dzięki kwalifikacjom z poszczególnych kontynentów. Ostatnie mistrzostwa świata odbyły się pod koniec sierpnia 2021 roku w Rosji. Po zwycięstwo sięgnęli zawodnicy Rosji, którzy pokonali w finale Japonię 5:2.

Euro Beach Soccer League 

Najważniejsze i coroczne europejskie rozgrywki piłki plażowej, w których rywalizują drużyny narodowe. W 2021 roku odbyła się już 24. edycja Euro Beach Soccer, która miała miejsce w Portugalii.

Triumfatorem turnieju zostali gospodarze, czyli Portugalczycy. Z kolei drugie miejsce przypadło zawodnikom z Białorusi, natomiast podium zamknęli Włosi. W 24. edycji Euro Beach Soccer League wzięli udział Polacy, którzy zajęli ostatnie miejsce w grupie 2 podczas superfinałów. 

Women’s Euro Beach Soccer League 

Analogicznie odbywają się również rozgrywki kobiet w Euro Beach Soccer League, przy czym w 2021 roku rozegrana została pierwsza edycja WEBSL, gdyż zastąpiła ona Women’s Euro Beach Soccer Cup (2016-2019). 

W ostatecznym starciu Rosjanki wygrały z reprezentantkami Anglii, natomiast trzecie miejsce padło łupem Hiszpanek, które triumfowały w rywalizacji ze Szwajcarkami. Co ciekawe, Rosjanki tym samym obroniły tytuł mistrza Europy, gdyż wygrały ostatnią edycję starego formatu, który miał miejsce w 2019 roku. 

World Winners Cup

Istotną imprezą jest World Winners Cup, które ostatnio miały miejsce w 2019 roku. W finałowym starciu hiszpański zespół Levante zmierzył się z irańską ekipą Shahin Khazar. Po wygraną sięgnęli gracze Levante, którzy triumfowali dzięki zwycięstwu w serii rzutów karnych. W meczu o trzecie miejsce piłkarze Flamengo pokonali graczy Meizhou Hakka.

Euro Winners Cup

W europejskiej wersji Winners Cup, która miała miejsce w lipcu 2021 roku, zawodnicy Kristall z Rosji pokonali 6:3 piłkarzy Bragi z Portugali. Z kolei w meczu o trzecie miejsce ekipa San Francisco zwyciężyła z Real Munster 7:4. 

Women’s Euro Winners Cup 

Euro Winners Cup są oczywiście organizowane również w kobiecej piłce plażowej. W 2021 roku turniej odbył się w Portugalii, a dokładniej w Nazare. W finałowym starciu spotkały się zawodniczki WFC ZVEZDA (Rosja) oraz MADRID CFF (Hiszpania). Po zwycięstwo sięgnęły zawodniczki z Madrytu, które triumfowały 6:3. 

Women’s Intercontinental Beach Soccer Cup

Ważnym turniejem w żeńskiej piłce plażowej jest Women’s Intercontinental Beach Soccer Cup, który w 2021 roku odbył się w Moskwie, a po zwycięstwo sięgnęły Rosjanki, które pokonały w finałowym starciu Brazylijki 4:1. ]

Podobne artykuły:

Kim jest Witold Ziober

Najważniejsze rozgrywki piłki plażowej

Leave a Reply