Witold Ziober – czołowa postać polskiego beach soccera

Witold Ziober to zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny polski piłkarz plażowy i najważniejsza postać w historii tej dyscypliny w Polsce. W swojej bogatej karierze Ziober był m.in. uczestnikiem mistrzostw świata w piłce plażowej oraz występował w drużynie sekcji beach soccera słynnej FC Barcelony.

Początki kariery

Witold Ziober urodził się 11 lipca 1987 roku w Łodzi. Jego ojcem jest piłkarz Jacek Ziober, 46-krotny reprezentant Polski, który występował również w takich klubach jak ŁKS Łódź, Montpellier oraz Osasuna.

Przygoda Witolda Ziobera z piłką plażową zaczęła się dla niego w 2003 roku, gdy mając 16 lat wystąpił w pierwszym oficjalnym meczu reprezentacji Polski w piłce plażowej przeciwko Norwegii. Polacy wygrali to spotkanie 6:4, a Ziober zdobył w nim jedną z bramek.

Witold Ziober równocześnie rozwijał swoją karierę piłkarską, która zaczęła się dla niego występami w juniorskich drużynach ŁKS-u Łódź oraz UKS-u SMS Łódź.

Kariera seniorska

Karierę seniorską Witolda Ziobera można podzielić na jego występy na boiskach trawiastych oraz karierę zawodniczą w beach soccerze. W pierwszym przypadku Witold Ziober występował w następujących drużynach:

·         2006 – 2007 Górnik Łęczyca

·         2007 – 2011 Włókniarz Konstantynów Łódzki

·         2012 Górnik Łęczyca

·         2013 – 2014 Ner Poddębice

Kariera Witolda Ziobera w piłce nożnej plażowej przebiegała natomiast w następujący sposób:

·         2003 – 2008 Hurtap Łęczyca

·         2009 – 2017 Grembach Łódź

·         2011  FC Barcelona (wypożyczenie)

·         2018 – obecnie Boca Gdańsk

Występy w reprezentacji

Witold Ziober to od momentu powstania polskiej reprezentacji w piłce plażowej czołowy gracz kadry „Biało-czerwonych”. Dwukrotnie uczestniczył z Polską w mistrzostwach świata w beach soccerze. Po raz pierwszy w roku 2006, a następnie jeszcze w roku 2017.

Sukcesy i poważna kontuzja

W 2006 roku Witold Ziober został nagrodzony przez światową federację piłki nożnej plażowej mianem „Odkrycia roku 2006”. W roku 2008 miał natomiast okazję wziąć udział w meczu Gwiazd Europy zorganizowanym przez słynnego francuskiego piłkarza, Erica Cantonę. Trzy lata później Ziober trafił do sekcji plażowej piłki nożnej FC Barcelony, z którą wystąpił na I Klubowych Mistrzostwach Świata w Brazylii.

Dobrze rozwijającą się karierę Witolda Ziobera zatrzymała w 2013 roku poważna kontuzja.  W trakcie meczu IV ligi Ner Poddębice – Włókniarz Zelów, Witold Ziober został kopnięty w plecy przez bramkarza rywali, w skutek czego doszło u niego m.in. do złamania odcinka lędźwiowego kręgosłupa i miednicy.

Aktualnie Witold Ziober jest zawodnikiem plażowego klubu piłki nożnej Boca Gdańsk, który występuje w polskiej ekstraklasie beach soccera.

Podobne artykuły:

Reprezentacja kobiet w piłce plażowej

Najważniejsze rozgrywki piłki plażowej

One comment

Leave a Reply