Od początku obecnego tygodnia drużyny Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa korzystają z infrastruktury Legia Training Center. Poniedziałek, 13 lipca, był pierwszym dniem, kiedy na terenie ośrodka odbył się premierowy trening – w zajęciach uczestniczył zespół Legii II. We wtorek i środę ćwiczenia rozpoczęły młodsze roczniki. Przekwaterowanie części Akademii ze stadionu ul. Łazienkowskiej do ośrodka w Grodzisku Mazowieckiego było jednym z największych wyzwań logistycznych.

Piłkarze rezerw stołecznego klubu w poniedziałek o 17:30 wyszli na pierwszą w historii sesję treningową na terenie najnowocześniejszego ośrodka treningowego w Europie Środkowej. Wcześniej tego dnia, miała miejsce rejestracja. Zawodnicy zostali oprowadzeni po obiekcie i poznali zasady korzystania z budynku klubowego, rozmieszczenia pomieszczeń i szatni oraz strukturę akademii. Z Legia Training Center będą korzystać roczniki od U15 i starsze (zespół U14 będzie przyjeżdżał dwa razy w tygodniu). 


Wizję funkcjonowania i rozwoju akademii, celów rozwojowych, modelu gry, programu szkolenia i rozwoju indywidualnego przedstawił kadrze trenerskiej dyrektor wykonawczy Akademii Legii Richard Grootschoolten.


– Zaczynamy pisać nowy rozdział w dziejach klubu. To duży zaszczyt, ale i ogromna odpowiedzialność. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy legionistami. Bądźmy dumni z tego, co tutaj robimy, bo to pomoże nam stawać się lepszym każdego dnia. Ta duma z LTC da nam mnóstwo energii i radości z wykonywanej pracy – mówił Richard Grootscholten. – Widziałem w swoim życiu wiele ośrodków treningowych i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że Legia Training Center jest jednym z najlepszych, w jakich miałem przyjemność gościć. Tylko od nas zależy, jak wykorzystamy warunki, które stworzył nam klub. Czeka nas wiele pracy, by wspiąć się na europejski top w szkoleniu piłkarzy, a ten ośrodek to ważny krok w tym kierunku – dodał dyrektor wykonawczy Akademii.


W bursie na terenie ośrodka (do dyspozycji jest ponad 70 miejsc w dwuosobowych pokojach) zakwaterowani zostali młodzi zawodnicy, dla których centrum treningowe przy ul. Legionistów 3 stało się prawdziwym domem. – Do bursy trafili chłopcy, którzy pochodzą spoza Warszawy i jej najbliższych okolic oraz mają skomplikowaną sytuacją logistyczną. Dla zawodników od U14 do Legii II, którzy pozostają w swoich rodzinnych domach, wprowadziliśmy busy kursujące z ustalonego przystanku do ośrodka i z powrotem. Dodatkowo, z dworca PKP Grodzisk Mazowiecki do Legia Training Center już dojeżdżają autobusy – wyjaśnia menadżer operacyjny Akademii Przemysław Zych.


Procedurę wdrożenia przeszło już kilkudziesięciu przedstawicieli akademii i klubu, którzy na co dzień będą pracować w Legia Training Center.