Piłka plażowa. Mistrzowie. Pele. To wszystko jest ze sobą połączone i są synonimami Brazylii.

W sporcie narodzonym na brazylijskich plażach Copacabana było wiele chwil, w których świat piłki nożnej zbiegł się ze światem Beach Soccer, a nakładanie się, które miało miejsce w 1965 r. W Sao Paulo, było jednym z najbardziej wyjątkowych.

Edson Arantes do Nascimento, Pelé, jest prawdopodobnie najlepszym piłkarzem, który kiedykolwiek zawiązał korki i rywalizuje na arenie międzynarodowej. Przez całą swoją karierę był bardzo obcy, ale w 1965 r. Musiał znieść jedną, którą zapamiętał na długo,
kiedy jego wychwalany Nautico zmierzył się z Copaleme Vitinho na plaży Santos.

„O Rei” i Vitinho spotkali się niemal przypadkowo w obiektach Santos, gdzie ten ostatni, który niedawno podpisał kontrakt z drużyną siatkówki Peixe, trenował ze swoimi nowymi kolegami z drużyny. Vitinho był gwiazdą w całej Brazylii. W 1964 roku był olimpijczykiem w swoim kraju, a przypadkiem był w Sao Paulo w 1965 roku, kiedy zaproponowano mu miejsce w brazylijskiej wadze ciężkiej, przenosząc się z Rio de Janeiro.

Urodzony w Carioca sportowiec uwielbiał legendę piłki nożnej, a kiedy zauważył Pelé z daleka, kolana ugięły się, upuścił piłkę i ruszył, by z nim porozmawiać. Po szczerym uścisku obaj sportowcy wymienili wiele opowiadań i opowieści o wielkich wyczynach sportowych, jak wyjaśnił Vitinho, że chociaż zarabiał na życie w siatkówce, nie był obcy piłce nożnej, a konkretnie piłce nożnej plażowej, sportowi, który naprawdę tak naprawdę kochany. Pozwolił, by O Rei wiedział, że gra w gwiazdorskim zespole Beach Soccer w Rio de Janeiro, Copaleme, wraz z kolegami z drużyny Canolongo, Fraguinha i Pellicano …

Copaleme Praia Clube została założona w styczniu 1954 roku, z udziałem wszystkich mieszkańców dzielnicy Leme zainteresowanych Beach Sports. W tym samym roku Copaleme zdominował całą konkurencję i po świetnej kampanii uznał się za „mistrzów piłki plażowej”.

Pelé, który bardzo cieszył się rozmową i chwalił się sportową sprawnością, był bardzo zainteresowany tym ostatnim stwierdzeniem i zapytał Vitinho: „ Czy znasz Nautico? ”. Na rasistowski śmiech Vitinho odpowiedział: „ Tylko ten z Recife ”. Nikt nie mógł uwierzyć, że facet nie wiedział o Nautico …

– „ Nautico nie ma sobie równych na piasku ”, „O Rei” zostało potwierdzone, chcąc pozwolić nowicjuszowi poznać kaliber zespołu, o którym nie miał pojęcia …

W tym momencie to Vitinho, mimo że był to wymiar Pele, był teraz naiwny … Był tylko jeden sposób, by rozpoznać, kto miał rację.

Vitinho, z dużą ilością chutzpah, powiedział, że tak długo, jak Pele nie grał, obstawiałby, że jego drużyna wygra w meczu piłki nożnej na plaży. Mimo że wszyscy śmiali się z takiej śmiałości, Vitinho był bardzo pewny swojego zespołu. A będąc tym dżentelmenem, nie chciał zabrać niczego Pele. Ale „O Rei” chciał postawić coś na mecz, a Vitinho zdecydował, że jeśli jego drużyna wygra, Pele pozowałby do zdjęcia z koszulką Copaleme.

Mecz został uzgodniony i tej samej nocy Vitinho sprawdził każdego ze swoich najlepszych graczy i zmusił niemal wszystkich do zaangażowania się w mecz. Taka szansa prawie nigdy nie nadchodzi, szansa na osobiste wygranie zakładu przeciwko Pele. Mecz został ustawiony i zagrany bardzo szybko. Obie strony nie chciały zawieść swoich nieustraszonych liderów i żaden z nich nie zrobił tego. W ekscytującym meczu Vitinho strzelił bramkę, co okazało się być różnicą w zwycięstwie 3-2 dla Copaleme nad Nautico.

Pelé był widzem przez cały mecz, ale kiedy zabrzmiał róg, opuścił boisko, rozczarowany stratami swoich drużyn. Zakład nadal nie został rozstrzygnięty, a następnego dnia Vitinho spotkał się z Pelé po sesji treningowej, a „O Rei” nie zmyliło umowy. Natychmiast Pelé uśmiechnął się i zrobił zdjęcie, na które zgodził się pozować.

Obraz został uwieczniony na ścianie Livraria Folha Seca w Rio de Janeiro iw sposób, który mógł zrobić tylko Pele, z pewnością napisał: „ Ten Copaleme jest naprawdę dobry ”.

 

Tags: ,