W niedzielny poranek prezydent związku zawodników Włoch Damiano Tommasi napisał na Twitterze , że napisał do premiera kraju Giuseppe Conte, a także do szefów ligi i FA, prosząc o wstrzymanie rozgrywekj piłki nożnej we Włoszech z powodu COVID -19, znanego również jako koronawirus.

Jego komentarz był następstwem sobotnich działań rządu włoskiego , który skutecznie poddał kwarantannie jedną czwartą populacji. Niedzielne mecze Serie A odbyły się bez udziału publiczności. Planuje się, że mecze na pustych stadionach będą kontynuowane co najmniej do 3 kwietnia, ale spotkanie w celu omówienia sytuacji zaplanowano na wtorek.

Sześć drużyn z Serie A – Mediolan, Inter, Atalanta, Brescia, Parma i Sassuolo – ma siedziby w dotkniętych obszarach, co rodzi pytanie: Czy gra w piłkę nożną – profesjonalna piłka nożna – jest niezbędnym powodem do podróżowania? Szwajcaria, granicząca z Włochami, już zawiesiła swoją ligę.

W Niemczech stwierdzono w sobotę 800 przypadków potwierdzonych infekcji, Francja ma prawie 1000 przypadków, a sobotni mecz PSG w Strasburgu został przełożony. Cztery osoby z ligi duńskiej zostały poddane kwarantannie po spotkaniu z Thomasem Kahlenbergiem, byłym zawodnikiem, który uzyskał wynik pozytywny. W Holandii członkowie personelu trenerskiego Ajax również podlegają kwarantannie, w tym były reprezentant danii Christian Poulsen .

Mistrzostwa Europy w 2020 bez Kibiców?

Mistrzostwa Europy mają rozpocząć się 12 czerwca. UEFA zapowiedziała, że ​​zastosuje się do rad 12 rządów w których odbędzie się Euro 2020. Rozważano grę bez udziału kibiców, ale szacowany koszt wyniósłby pół miliarda euro w przypadku zwrotu sprzedanych biletów, odwołania hoteli i podróży.

Jeszcze wcześniej pojawia się kwestia europejskich pucharów. Pięć włoskich klubów – Juventus, Neapol, Roma, Inter i Atalanta – nadal uczestniczy w Lidze Mistrzów lub Lidze Europejskiej, a dwa ostatnie znajdują się w strefie kwarantanny. Dlatego nie można wykluczyć przełożenia rozgrywek lig krajowej i zmiany terminu Mistrzostw Europy.

Najlepszym pomysłem UEFA byłoby przeniesienie EURO na czerwiec 2021 r. Wymagałoby to jednak zgody FIFA w czasach, gdy relacje między tymi dwoma ciałami są na niskim poziomie. Miałoby to również wpływ na wydarzenia już zaplanowane w tym czasie, w tym na Ligę Narodów UEFA, eliminacje do Mistrzostw Świata na całym świecie i Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA w Chinach.

„Starajmy się być optymistami”.

Takie było przesłanie prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina, który przemawiał na dorocznym kongresie swojej organizacji w Amsterdamie na początku marca 2020 r.

„Nie chcemy spekulować, co stanie się za trzy lub cztery miesiące” – powiedział Theodoridis na dorocznym kongresie UEFA w marcu.

Profesor Ivan Perry, kierownik Szkoły Epidemiologii i Zdrowia Publicznego w University College Cork w Irlandii, zasugerował, że decyzja w sprawie Euro 2020 może zostać podjęta w połowie maja, w zależności od rozwoju sytuacji.

Euro 2020 jest zagrożone odwołaniem, ponieważ rządy na całym świecie walczą o zminimalizowanie rozprzestrzeniania się Covid-19 i zmniejszenie prawdopodobieństwa ofiar śmiertelnych.

Zorganizowanie ważnego wydarzenia sportowego w 12 miastach w 12 różnych krajach, jak ma to miejsce w przypadku tej edycji Mistrzostw Europy UEFA, nie sprzyjałoby tym wysiłkom, szczególnie jeśli rozprzestrzenianie się koronawirusa nie zostałoby opanowane.

Nawet jeśli UEFA chciałaby, aby turniej odbył się bez kibiców na stadionach, istnieje szansa, że ​​gracze odmówią gry, nie chcąc ryzykować zdrowia.