Piłka plażowa: Ponad dziesięć lat historii beach soccer

Pasja Brazylijczyków do meczów piłki nożnej przesunęła się poza boisko piłkarskie i na plażę. Tradycyjne ruchy zostały dostosowane do piasku, środowiska, w którym umiejętności, improwizacja, doskonała kondycja fizyczna oraz huśtawka i naturalna zdolność, z której Brazylijczycy są znani w piłce nożnej, przepełniły się. Słońce, morze i piasek plaży Copacabana tworzą scenerię do stworzenia Beach Soccer, sportu pełnego plastyczności, zabaw powietrznych, spektakularnych dryblingów i bramek… wiele bramek.

Opracowane przez założycieli Beach Soccer Worldwide zasady Beach Soccer zostały opracowane w dynamicznym formacie, który powoduje, że indywidualne umiejętności każdego gracza przeważają, podkreślając jednocześnie fair play wśród sportowców. Gra pierwotnie miała być cenionym sportem dla widzów, ceniącym i generującym firmy w reklamie i sprzedaży.

Początki piłki plażowej

Formuła się sprawdziła. Piłka nożna plażowa szybko podbiła świat, a teraz rozgrywana jest w 75 krajach w sześciu strefach Konfederacji FIFA. Jest to sport dla wszystkich odbiorców, grany zarówno przez mężczyzn, kobiety, jak i dzieci.

Scena zawsze była taka sama: mnóstwo słońca i upałów, zapakowane areny, osobowości ze świata sportu stojącego na Podium Honoru, ogromne kolejki tworzące się przed świtem na miejsce do oglądania finałów Mistrzostw Świata itp.

Udział znanych na całym świecie graczy, takich jak ekstrawagancki Francuz Eric Cantona, legendarni hiszpańscy napastnicy Michel i Julio Salinas oraz brazylijskie gwiazdy samby, takie jak Romario, Junior i Zico, pomógł rozszerzyć zasięg telewizyjny na dużą widownię w ponad 170 krajach na całym świecie, dzięki czemu Beach Soccer one najszybciej rozwijających się sportów zawodowych na świecie i przekształcenie go w główną wizytówkę międzynarodowych możliwości handlowych.

Przygotowania do piłki plażowej 

Wczesne sukcesy Mistrzostw Świata (rozpoczęte przez Kocha Tavaresa) spowodowały, że zainteresowanie handlowe zaczęło się dopasowywać do zmian na boisku, a rosnące zapotrzebowanie na sport na całym świecie doprowadziło do Pro Beach Soccer Tour w 1996 r., Zorganizowanej przez plażę w Barcelonie Soccer Company, a później zmieniono nazwę na Pro Beach Soccer.

Pierwsza Pro Beach Soccer Tour obejmowała łącznie 60 gier w całej Europie, Azji i USA, przyciągając najważniejsze nazwiska zarówno na boisku, jak i poza nim.

Zainteresowanie związane z trasą po Europie doprowadziło do utworzenia Euro Beach Soccer League w 1998 roku, zapewniając solidną infrastrukturę, która zwiększy profesjonalizm tego sportu na wszystkich poziomach.

EPBSL, obecnie znany jako Liga Euro BS, zjednoczył promotorów z całego kontynentu i spełnił wymagania mediów, sponsorów i fanów.Zaledwie cztery lata po powstaniu, udany pierwszy krok w budowie legalnej światowej struktury konkurencji dla sportu Pro Beach Soccer został podjęty.

Za kulisami toczyły się również kluczowe zmiany, przy czym obaj partnerzy założyciele połączyli siły, tworząc jeden podmiot znany jako Beach Soccer Worldwide (BSWW). Jego celem było ujednolicenie wszystkich głównych turniejów Beach Soccer na świecie w ramach tej samej struktury i zapewnienie wyłącznej reprezentacji sportu głównym sponsorom, mediom i FIFA.

Część rodziny FIFA

Nieco ponad kilka lat temu piłka nożna plażowa stała się częścią rodziny FIFA, aw maju 2005 roku odbyła się pierwsza w historii FIFA Beach Soccer World Cup na plaży Copacabana w Rio de Janeiro. Ku zaskoczeniu wszystkich, Francja pokonała Portugalię w finale, podczas gdy faworyci z Brazylii padli w półfinale.

Jednak w następnym roku, podczas pierwszej edycji turnieju z 16 narodami, Auriverde pomścił stratę z poprzedniego roku. W finale konkursu nigdy nie mieli żadnych prawdziwych kłopotów z Urugwajem, ponieważ przystąpili do zdobycia pierwszego Pucharu Świata w Piłce Nożnej FIFA.

 

Tymczasem Bleus Erica Cantony triumfował w dogrywce trzeciego miejsca, ponownie kosztem Portugalii. Brazylia zachowała koronę w następnej edycji, 2007, pokonując niespodziewanych finalistów Meksyku 8-2 w finale. Ich hegemonia zaczęła być prawdziwa.

Następnie, w 2008 roku, globalna ekspozycja opuściła swoje miejsce narodzin na plaży Copacabana w Rio de Janeiro, aby rozpocząć podróż dookoła świata, aby rozszerzyć rodzinę Beach Soccer na całym świecie i otworzyć drzwi dla dyscypliny dla jak największej liczby społeczności. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2008 w Marsylii potwierdziły, że sukces sportu będzie kontynuowany daleko poza stereotypową scenerią. Niemniej jednak nie przeszkodziło to Brazylijczykom w zachowaniu mistrzowskiej korony.

W 2009 roku Puchar Świata w Piłce Nożnej FIFA ponownie wskoczył na nowy kontynent. To był czas na Dubaj. Kraj Bliskiego Wschodu okazał się gotowy na zorganizowanie tak dużego wydarzenia i odniósł wielki sukces. Stadion na 5000 miejsc był zapakowany prawie na każdy mecz, a fani piłki nożnej na plaży po raz czwarty z rzędu byli świadkami zwycięstwa Brazylii, widząc nowych zawodników, którzy stracili finał do Canarinha.

 

Tags: ,