Koncept „BEACH SOCCER” powstał w 1992 roku w Stanach Zjednoczonych. Choć dużo wcześniej grano już na plażach obu Ameryk w piłkę nożna, to jednak do roku 1992 sport ten nie posiadał żadnych oficjalnych reguł, ani oficjalnej światowej federacji.

Pierwsze profesjonalne zawody w Beach Soccer zorganizowane zostały w Miami Beach w roku 1993 roku. Ideę natychmiast podchwycili brazylijczycy, którzy od tamtej wiodą prym w beach soccerze na świecie. Spośród 10 edycji Mistrzostw Świata, Brazylijczycy zwyciężali dziewięciokrotnie, począwszy od I Mistrzostw Świata zorganizowanych w 1995 roku w Rio de Janeiro.

Lata 1996 i 1997 pochłonęła światowa kampania promocyjna Beach Soccera, ponad 60 imprez pokazowych „Pro Beach Soccer Tour” organizowanych między innymi w Argentynie, Anglii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Japonii, Holandii, Niemiec, Jugosławii, Brazylii (Salwador i Rio), Malezii, USA, Włoszech, Portugalii i Monako. Brazylia była organizatorem rozgrywek Copa America oraz Mistrzostw Świata w Beach Soccer.

Rok 1998 to rozpoczęcie nowego etapu w historii Beach Soccera. Powołanie do życia Europejskiej Ligi Beach Soccera, imprezy na którą fani w całej Europie czekali. Krajowe Reprezentacje uczestniczące w turniejach, których finały corocznie organizowane są w Monte Carlo pod Patronatem Księcia Alberta – Honorowego Prezesa Europejskiej Federacji Beach Soccera.

W wyniku połączenia europejskiego i południowoamerykańskiego promotora Beach Soccera, w 2000 roku do życia powołana została Światowa Federacja Beach Soccera (Beach Soccer WorldWide), organizacja globalnie patronująca dyscyplinie sportu jaką jest Beach Soccer.

W lutym 2003 roku w Łodzi, z inicjatywy Michała Sieczko powstała Beach Soccer Polska – wyłączny dysponent wszelkimi prawami związanymi z dyscypliną sportu Beach Soccer na terenie Polski.
W roku 2003 BSP zorganizowała w Polsce pierwsze Mistrzostwa Polski i Puchar Polski w Beach Soccer.
W sierpniu 2003 roku w Chodczu, reprezentacja Polski rozegrała pierwsze oficjalne mecze międzypaństwowe z Norwegią.
W roku 2005, na mocy podpisanej pomiędzy BSWW i FIFA umowy, powstała komórka o nazwie FIFA Beach Soccer, odpowiedzialna za organizację Mistrzostw Świata w Beach Soccer.

W roku 2006 po raz pierwszy w historii, wszystkie sześć kontynentów miało swoje turnieje kwalifikacyjne do Mistrzostw Świata FIFA Beach Soccer.

Reprezentacja Polski w Beach Soccer zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata FIFA BS 2006 z trzeciego miejsca w Europie, zajmując w swoim debiucie na MŚ jedenaste miejsce.

 

Tags: , ,