„Piłka nożna plażowa bardzo mi pomogła na drodze do profesjonalnej piłki nożnej”

Po debiucie w Gremio w 1994 roku, brazylijski Emerson z pewnością rozprostował nogi w najlepszych instytucjach piłkarskich. Trzy lata później dołączył do Bayer Leverkusen i rozpoczął karierę w Europie. Będzie zbierał tytuły Serie A we Włoszech z Romą i Juventusem, wygrywa Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA w Japonii w 2007 r. Z AC Milan i smakuje La Liga chwałę z Realem Madryt.

Były pomocnik był także ważną postacią na arenie międzynarodowej, reprezentując Auriverdes przez prawie 20 lat i zdobywając drugie miejsce na Mistrzostwach Świata FIFA w 1998 roku oraz Pucharze Konfederacji FIFA w 1999 roku.

Czas jednak nigdy nie stoi w miejscu, a po odłożeniu butów 40-latek pozostaje zaangażowany w piłkę nożną i obecnie służy jako Legenda FIFA. Właśnie w tym charakterze odbył podróż na Bahamy w celu oficjalnego losowania Pucharu Świata w Piłce Nożnej FIFA 2017. Jak można się było spodziewać, wykorzystał też swój czas, aby spróbować piasku dla siebie. FIFA.com rozmawiało wyłącznie z nim o konkursie, który odbędzie się w Nassau od 27 kwietnia do 7 maja i jego nowej roli.

Jako nowy ambasador Beach Soccer miałeś okazję sprawdzić stadion, który będzie gospodarzem konkursu

Emerson: Zgadza się i myślę, że to naprawdę świetne miejsce. Byłam pod wrażeniem organizacji. Każdy, kto był częścią tego projektu, zasługuje na gratulacje. Na Bahamach jest radość w powietrzu; widać, że ludzie śpiewają na ulicy, a oni dobrze się bawią na piasku. Jest podobny do brazylijskiej radości życia, tego poczucia szczęścia, które tak często kojarzy się z piłką nożną w mojej ojczyźnie.

Jak większość Brazylijczyków, grałeś w piłkę nożną na piasku na jednym etapie. Jakie masz tego wspomnienia?

W Brazylii ludzie zaczynają grać na plaży, zanim przejdą do futsalu, a następnie trawy.Zacząłem, gdy miałem dziewięć lat, a moje pierwsze kroki z piłką u moich stóp pojawiły się na piasku. To wielka pomoc: kontrolowanie piłki, która jest jedną z najtrudniejszych rzeczy dla profesjonalistów, jest znacznie łatwiejsze, gdy uczysz się jej na piasku w tak młodym wieku.Jest o wiele prostszy i przychodzi znacznie bardziej naturalnie, gdy przechodzisz na inne powierzchnie przez lata. Potem kontynuowałem karierę na murawie i mogę powiedzieć, że bez wątpienia poprzedni okres mojego życia bardzo mi pomógł.

Brazylia weźmie bardzo silny zespół do nadchodzących Mistrzostw Świata. Jaki jest twój pogląd na ich perspektywy przed losowaniem?

Bez względu na to, w jaką grupę się wpakują, wszyscy wiedzą, że piłka plażowa jest bardzo wyrównana. Istnieją zespoły, które nie są tradycyjnymi narodami piłkarskimi na trawie, ale które mają taki rodowód na piasku. Brazylia wygląda na silną i powinna mieć dobrą konkurencję, ale są też inne dobre zespoły. Wszystkie mecze będą trudne, ale z drużyną, którą mają, Brazylijczycy są zdecydowanie przygotowani do robienia wielkich rzeczy.

Byłeś potężnym graczem z doskonałym silnikiem. Tego właśnie wymaga piłka plażowa: musisz dużo biegać po boisku. Jakie atrybuty są wymagane, aby być dobrym piłkarzem plażowym?

To zupełnie inna gra, począwszy od tego, że piasek dodaje prawdziwą warstwę trudności, więc stosowane techniki są różne. Na przykład gracze często podnoszą piłkę z ziemi – o wiele bardziej prawdopodobne jest, że twoje podania będą udane w ten sposób. Boisko jest mniejsze i istnieją różne sposoby manewrowania piłką, których nigdy nie miałem szansy w pełni rozwinąć, więc jestem pewien, że walczyłbym, gdybym grał teraz. Zajmie mi to trochę czasu, zanim zacznę to rozumieć. Dlatego myślę, że to, co jest wyświetlane w plażowej piłce nożnej, jest czymś, co należy podziwiać.

Bahamy, kraj-gospodarz, nie należą do faworytów biorących udział w konkursie, ale będą zachęcani przez entuzjastyczne wsparcie domowych fanów.

Fani i atmosfera, którą generują, dodadzą dodatkowego źródła w kroku gospodarzy. Kibice mogą stworzyć środowisko, które inspiruje graczy do czerpania z siebie więcej. Gra w domu niesie ze sobą większe poczucie odpowiedzialności, ale to wsparcie naprawdę pomaga w tak ważnej konkurencji.

Co oznacza dla Ciebie bycie Legendą FIFA?

Jestem z tego dumny, ponieważ wiem, że bardzo niewielu ma taką szansę. Myślę, że pamiętam za ciężką pracę, jaką włożyłem przez wiele lat w klubach, w których grałem, a także w reprezentację Brazylii, ponieważ możesz zostawić po sobie spuściznę, gdy reprezentujesz swój kraj. Jestem wdzięczny FIFA za danie mi tej okazji i zrobię, co w mojej mocy, aby wnieść swój wkład.

Co masz do zaoferowania światu piłkarskiemu?

Ludzie czasami nie rozumieją, co reprezentują piłkarze na boisku i poza nim. Bardzo ważne jest, abyśmy podnieśli świadomość tego wyniku, ponieważ jesteśmy wzorem do naśladowania dla wielu dzieci. Dlatego zawsze starałem się reprezentować kluby, w których grałem w najlepszy możliwy sposób i dawałem dobry przykład młodym ludziom.

Prezes FIFA Gianni Infantino chce przywrócić piłkę nożną do FIFA i FIFA z powrotem do piłki nożnej. Czy używanie profesjonalnych graczy jest dobrym znakiem?

Miałem okazję spotkać się z prezydentem Infantino i byłem bardzo zadowolony z wielu rzeczy, które powiedział i wizji, jaką ma dla FIFA, która obejmuje zapraszanie sportowców do wyrażania swoich opinii i dyskutowania o piłce nożnej. FIFA ponosi bardzo dużą odpowiedzialność. Rodzaj przekazywanego obrazu jest bardzo dobry; Myślę, że ludzie są naprawdę szczęśliwi, że prezydent ma taki sposób myślenia. Może liczyć na mnie i resztę graczy: myślę, że każdy zrobi wszystko, żeby pomóc.

Źródło: FIFA.

 

Tags: ,