Od 10 lat jestem trójboistą, jednak sportem interesuję się niemal całe życie. Od dziecka zafascynowany bylem piłką nożną i poświęcałem jej każdą wolną chwilę. Chodziłem ze szwagrem na mecze piłkarskie lokalnej drużyny, Mamry Giżycko i myślałem, że miłość do piłki będzie we mnie juz na zawsze. Jednak gdy zacząłem uprawiac trójbój siłowy niespodziewanie sytuacja ta się zmieniła a ja zaczołem oddalać się od piłki i coraz mniej interesowały mnie mecze piłkarskie.

Dlaczego? Otóż coraz bardziej zaczął przeszkadzać mi brak szacunku w piłce nożnej. Piłkarze oszukują, symulują, wyzywają sie, plują na siebie, gryza sie…Jednym słowem wogole się nie szanują. I nie chodzi tu tylko o samych piłkarzy ale również o trenerów, kibicow i cały ten świat meczy piłkarskich. Nie tak w moim wyobrażeniu wyglada sport. Sport to czysta i piękna rywalizacja. Sport to szacunek o który ciężko w meczach piłkarskich. W trójboju siłowym zawodnicy rywalizują ze sobą ale jednocześnie pomagają sobie, wspierają się, kibicują sobie i się szanują. To jest piekne. To jest czyste. To jest sport. To jest prawdziwy sport, od którego piłka nożna moglaby się tak wiele nauczyć.

Piłka nożna jest dyscypliną sportu, która łączy pokolenia. Wspólne kibicowanie ulubionej drużynie czy narodowej reprezentacji to często spotykany widok. Polska piłka nożna ma spore tradycje, łącznie z medalami igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. Czasy te jednak są dość odległe, ale obecnie w naszej reprezentacji nie brakuje gwiazd jak na przykład Robert Lewandowski i Krzysztof Piątek. Oczywiście nie tylko na gwiazdach opiera się drużyna, ale są to jej najjaśniejsze punkty. Robert Lewandowski jest graczem Bayernu Monachium, a wcześniej grał w Borussii Dortmund oraz Lechu Poznań. Lewandowski w przeszłości był też zawodnikiem Legii Warszawa, ale tam nie dostrzeżono jego talentu i pozbyto się go z klubu w bardzo młodym wieku. Krzysztof Piątek to z kolei gracz włoskiego AC Milan. Klub z ogromnymi tradycjami (mistrzostwa Włoch, zwycięstwa w Lidze Mistrzów) jest obecnie w dołku i próbuje wrócić do czasów świetności, a Piątek ma być jednym z herosów którzy w tym pomogą. Robert Lewandowski i Krzysztof Piątek to dwa różne typy napastników. Piłkarz Bayernu często pomaga w rozgrywaniu akcji i wspomaga kolegów we wczesnej fazie obrony, z kolei Piątek to urodzony lis pola karnego, niczym gwiazda Milanu i Juventusu sprzed lat, Filippo Inzaghi.

Wiele kobiet zastanawia się, co dzieje się z otaczającymi ich mężczyznami podczas Igrzysk, Mistrzostw Świata, bądź innych turniejów sportowych. To właśnie płeć brzydsza oddaje się z zapomnieniem rozrywce obserwowania konkurujących drużyn. Dlaczego tak się dzieje? Świetnym przykładem jest piłka nożna. Bez względu na to czy kibicowanie dotyczy reprezentacji kraju, czy lokalnej drużyny, mecze budzą ogromne emocje w męskim gronie. A wszystkiemu winne są hormony. Testosteron jest substancją odpowiedzialną za chęć walki i rywalizacji. Dzisiejsi panowie, jeśli sami nie uprawiają sportu, mają niewiele możliwości rywalizowania. Kibicując ulubionej drużynie identyfikują się z nią, gdy więc drużyna wygrywa, czują się również zwycięzcami. Oglądanie rozgrywek sportowych jest także okazją do spotkań z przyjaciółmi, często zakrapianych alkoholem. To jeden z silniejszych bodźców do regularnego obserwowania poczynań piłkarzy przed telewizorem. Ci kibice, którzy uczęszczają na mecze na stadiony zachwalają świetną atmosferę. Nie dziwi więc, że piłka nożna ma aż tylu fanów na całym świecie i nie zapowiada się żeby jej popularność mogła zmaleć.

Stali zapaleńcy, sezonowcy, bierni obserwatorzy, wszechwiedzący spece- kilka najpopularniejszych obrazów kibica piłki nożnej. U niektórych oglądanie meczu piłkarskiego jest tylko dodatkiem do spotkania ze znajomymi, wypicia zimnego piwa i zagryzania go chipsami. Dla tych, co nie mogą wysiedzieć przed telewizorem idealne będzie wyjście na stadion, gdzie można poczuć magiczną atmosferę braterstwa i więzi z innymi kibicami i piłkarzami. Szczególnie na meczach klubów z niższych lig zdarzają się zamieszki, jednak nie jest to częsty proceder ze względu na monitorowanie środowisk pseudokibiców przez policję. Z drugiej strony mecze reprezentacji są okazją do integracji fanów piłki nożnej z całego kraju. W czasie wielkich turniejów ogromna grupa ludzi, nie mających styczności z tym sportem na co dzień, zgrywa ekspertów, co może być śmieszne, a nawet irytujące dla ludzi mających dystans do piłki nożnej. Największy podziw budzą jednak stali kibice, którzy na dobre i na złe dopingują ukochaną drużynę- niestety jest ich bardzo mało, ponieważ ciąg przegranych meczy sprawia, że z czasem ludzie odchodzą od kibicowania piłkarzom.

Praca sędziego piłkarskiego wcale nie jest prostym zadaniem, dlatego też z całą pewnością nie każdy się do niej nadaje. Wiadomo, że na sędziach piłkarskich spoczywa ogromna presja, ponieważ czasami w tym zawodzie popełnia się spore błędy, które mogą decydować o losach danej drużyny, czy też reprezentacji. Sędziom zarzuca się więc niekiedy wiele złego, czasami nawet to, że umyślnie nie lubiąc danej drużyny sędziują przeciwko niej, ale nie zawsze ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Na euro 2012 praca sędziów była jednak oceniana bardzo pozytywnie, a więc jest to oznaka, że wszystko idzie w tym kierunku bardzo dobrze, a to jest niezwykle istotne dla przyszłości piłki nożnej. Wiadomo, że sędziów podczas meczu jest trzech oraz jeden boczny, a więc mogą się oni konsultować między sobą podczas niejasnych sytuacji, ale nie zawsze sędzia główny korzysta z tej możliwości, narażając się tym samym na popełnienie jakiegoś poważnego błędu. Wybór sędziów na euro 2012 był jednak bardzo dokładnie przemyślany, dlatego też nie było mowy o większych pomyłkach na tych rozgrywkach, z czego zadowolone były nie tylko władze piłkarskie, ale także reprezentacje biorące udział w Euro, oraz kibice piłkarscy. Najważniejsze jest to, że oceny sędziów przez obserwatorów piłkarskich były wysokie, w meczach o najwyższe stawki nie było żadnych rażących błędów sędziowskich, a to jest istotne. Wszyscy chcą chyba zwyciężyć w uczciwej walce, a kibic chce oglądać wyrównane widowisko, w którym obie drużyny mają takie same szanse na odniesienie końcowego zwycięstwa. Nie zawsze jednak sędziowie stają na wysokości zadania, dlatego też zaczęto poważnie zastanawiać się nad wprowadzeniem elektroniki do piłki nożnej, a więc nad możliwością wbudowania specjalnego chipa do piłki, który dawałby sygnał, czy piłka przekroczyła linię bramkową, czy też jednak nie. Jest to dobre rozwiązanie, jednak wtedy praca sędziego byłaby ograniczona do minimum, a więc nie wszyscy sędziowie są z tego powodu zadowoleni, w czym nie ma absolutnie niczego dziwnego.