Brazylia. To kraj, który żyje i oddycha piłką nożną. Brazylijscy piłkarze byli często uwielbiani, niemal deifikowani, postrzegani jako postacie większe niż życie, które mają moc, aby zapomnieć o życiu i marzyć, marzyć o pięknej grze.

Jako kraj Brazylia wiele przeszła. Politycznie, społecznie i ekonomicznie. Ale nawet gdy wiara w rząd i przyszłe mocarstwa osłabła, piłka nożna pozostała podstawową częścią życia w największym kraju Ameryki Południowej.

Mówiło, że kiedy Seleção, jako gospodarze Mistrzostw Świata 2014, zostali znokautowani w miażdżącej porażce 7-1 z Niemcami, cały kraj pogrążył się w żałobie.

Ale nawet po najciemniejszej godzinie kadry narodowej Brazylijczycy nadal kochają ten sport bezwarunkowo.

Na szczęście stworzyli jednych z najlepszych graczy, którzy kiedykolwiek grali w grę; artyści i ikony, które zakwestionowały postrzeganie tego, co było możliwe na boisku piłkarskim.

A tutaj zepsujemy wszystko, mówiąc coś głupiego, na przykład „uszeregujemy ich”. Ranking wszystkiego jest niebezpieczną grą. Oczywiście nie ma „właściwej” odpowiedzi, biorąc pod uwagę, że są one bardzo subiektywne. Nie pomylisz się, stawiając Obywatela Kane’a nad Ojcem Chrzestnym , ani nie mylisz się, gdy szanujesz Erica Claptona bardziej niż Jimi Hendrix.

W każdym razie to zupełnie inna puszka robaków, których nie otwieramy. Naszym celem są brazylijscy piłkarze, więc zacznijmy grać.

10. Gérson

Na liście najlepszych brazylijskich piłkarzy kiedykolwiek pojawił się Gérson, twórczy rytm legendarnej drużyny z 1970 roku, która zdobyła Puchar Świata.

Gérson, zawodnik doskonałej techniki, jastrzębia wizja i piorunująca lewa stopa, reprezentował cztery największe brazylijskie kluby – Flamengo, Botafogo, São Paulo i Fluminense – ale jego blask dla eleção sprawił,  że stał się światowym piłkarzem.

Gérson, najwyższy piłkarz, pokonał ból głęboko rozczarowującej kampanii Pucharu Świata w 1966 roku – w której Brazylia nie awansowała poza fazę grupową – cztery lata później został głównym architektem tej chwalebnej drużyny, zdobywając Srebrną Piłkę i strzelając drugie miejsce w swoim kraju w ostatnim zwycięstwie nad Włochami.

9. Sokrates

Elegancki pomocnik. Pijący i palący. Wykwalifikowany lekarz medycyny. Działacz społeczny i niestrudzony działacz na rzecz demokracji.

Tak, Sócrates był tym wszystkim, a jego dziedzictwo było czymś więcej niż to, co robił na boisku. Niezwykły człowiek, był legendarnym kapitanem reprezentacji Brazylii w Mistrzostwach Świata w 1982 roku, bezbłędny i niespieszny, zawodnik, którego nonszalancka błyskotliwość nie wystarczyła, aby doprowadzić swój kraj do finału w Hiszpanii.

Zwycięzca trzech brazylijskich mistrzostw z Koryntianami, Socrates zawiesił buty w 1989 roku, po czym w dziwny sposób powrócił z Garforth Town z Anglią przez około pięć minut w 2004 roku .

Ta dziwna kamea nie zepsuła jednak jego spuścizny; Sócrates pozostaje jednym z najbardziej uzdolnionych graczy, jakie kiedykolwiek wyprodukowała Brazylia.

8. Jairzinho

Mocny, szybki skrzydłowy Jairzinho jest najlepiej pamiętany ze swojego niezwykłego wyczynu podczas Mistrzostw Świata w 1970 roku; strzelanie goli we wszystkich sześciu grach.

Był zawodnikiem, który potrafił strzelić dowolny gol, od wzniosłych pojedynków solo po grzmotowe strzały. W swoim arsenale miał każdy rodzaj wykończenia. Rzeczywiście, właśnie dzięki nieomylnej precyzji Jairzinho przed bramką jego kraj osiągnął największy jak dotąd sukces.

Jairzinho również odniósł sukces na poziomie klubowym, zdobywając dwa mistrzostwa stanu w 1960 roku z Botafogo. Jednak to jego wyczyny w Meksyku odróżniają go od tylu jego rodaków.

7. Cafu

Przy tak wielu graczach nastawionych na atak brazylijskich legend, jest to dowód na wpływ Cafu i konsekwencję na tak długim odcinku, że z łatwością wchodzi do pierwszej dziesiątki.

Krzepki ze strony narodowej, Cafu jest jedynym zawodnikiem, który wystąpił w trzech kolejnych finałach Pucharu Świata, wygrywając w 1994 i 2002 roku, kapitanując swój kraj w tym ostatnim.

Jest także najbardziej ograniczonym graczem Brazylii z oszałamiającą liczbą 142. Cafu najlepiej zapamiętać jako niestrudzoną obecność prawego obrońcy, który pomógł Romom w  Scudetto  w 2001 roku. Swój drugi tytuł Serie A zdobył w Mediolanie w 2004 roku i był weteranem zwycięzcy Ligi Mistrzów Rossoneri  w 2007 roku.

Jest po prostu jednym z największych prawych obrońców w historii.

6. Romario

Niewielu graczy opanowało sztukę zdobywania bramek zupełnie jak Romário. Chociaż z pewnością istnieją znaki zapytania dotyczące ważności jego zaciągu na 1000 bramek, nie można kwestionować błyskotliwości napastnika w polu karnym, posiadając dotyk i wykończenie, które pozwoliły mu zdobyć ważny gol po ważnej bramce.

Najlepsza godzina Romário przyszła na Mistrzostwa Świata w 1994 roku, kiedy strzelił pięć goli podczas triumfalnej kampanii Brazylii w Stanach Zjednoczonych, co przyczyniło się do przyznania mu Złotego Buta.

Odniósł ogromny sukces także w europejskich klubach, pomagając PSV Eindhoven w trzech tytułach Eredivisie, zanim dołączył do zespołu centralnego „Dream Team” Johana Cruyffa w Barcelonie w 1993 roku.

W swoim pierwszym roku na Camp Nou, Romário strzelił 30 bramek w 33 meczach, kiedy Barça wygrał La Liga, a także miał zaklęcia w Walencji, kilku klubach z powrotem w Brazylii, Miami FC i Adelaide United, zanim zawiesił buty w 2009 roku.

Konsekwentny wykonawca w swoim kraju, udało mu się osiągnąć 55 bramek w 70 meczach.

5. Ronaldinho

Ronaldinho, być może najbardziej ekstrawagancki showman futbolu, był wyjątkowym talentem.

Niezwykle zręczny, ale niezwykle skuteczny, Ronaldinho przypomniał, że piłka nożna pozostaje grą, czymś, w co można grać i cieszyć się nią. Wziął piłkę u swoich stóp jak dziecko na placu zabaw, malując w głowie obraz tego, co chciał, i najczęściej wykonując to.

Mając na strzał do wyeksponowany z Paris Saint-Germain , Ronaldinho stał się ikoną w Barcelonie, zdobywając dwa tytuły mistrzowskie oraz Ligę Mistrzów dla drużyny, oraz szereg wyróżnień – w tym Ballon d’Or – dla siebie.

Zdobywca Pucharu Świata w 2002 roku z Brazylią, Ronaldinho byłby jeszcze wyżej na tej liście, gdyby nie frustrująco koczownicza druga połowa jego kariery. Wygląda na to, że już podupadł, zanim dołączył do Mediolanu w 2008 roku, ale w końcu okazał się dla Flamengo, Atlético Mineiro, Querétaro i Fluminense, zanim nazywał go odejściem w 2018 roku.

4. Zico

Zico, kolejny świetny zawodnik wszech czasów, który nigdy nie zdołał podnieść Pucharu Świata, wciąż był zadziwiająco konsekwentnym wykonawcą klubu i kraju w całej swojej karierze.

Po tym, jak przezwyciężył swój niewielki wzrost w początkowych latach, pomógł Flamengo wygrać Copa Libertadores w 1971 roku, ostatecznie wygrywając siedem tytułów państwowych i cztery brazylijskie mistrzostwa w dwóch osobnych zaklęciach, w tym 800 meczów i 500 bramek.

Jako mistrz passy o wyjątkowej wizji Zico jest również powszechnie uważany za najlepszego wykonawcę rzutu wolnego w historii.

Jego historia z drużyną narodową była jednak bardzo bolesna, ponieważ był częścią tej strony z 1982 roku, która okazała się krótka, a jednocześnie nie odnalazła sukcesu w 1978 i 1986 roku. Mimo to słusznie jest uważany za jednego z największych brazylijskich piłkarzy w historii.

Mimo to, jego rekord 48 bramek w 71 meczach pokazuje, jaką kliniczną obecność miał w środku pola.

3. Garrincha

Garrincha, jeden z najbogatszych piłkarzy wszechczasów, brazylijski czy nie, był, pod wieloma względami, największym kibicem, jakiego gra kiedykolwiek widziała.

Garrincha wyszedł na pierwszy plan w tym samym czasie, co Pelé, podczas Mistrzostw Świata 1958 w Szwecji. Podczas gdy jego kolega z drużyny został plakatem dla tego turnieju, Garrincha był bohaterem cztery lata później w Chile, działając jako gwiazda Brazylii z Pelé zaginionym z powodu kontuzji.

Kariera Garrincha była triumfem ducha nad anatomią. Zaświadczony przez lekarza jako kaleka, gdy był młody, ponieważ jego lewa noga była o sześć centymetrów dłuższa niż prawa, wciąż udało mu się zostać elitarnym sportowcem.

Chociaż był daleko od modelowego sportowca – jako pijący alkohol, palacz i seryjny kobieciarz – Garrincha nadal jest słusznie uważany za jednego z najbardziej błyskotliwych graczy, jaki kiedykolwiek wyjechał z Brazylii.

2. Ronaldo

Dla wielu Ronaldo – sam Ó Fenómeno – jest największy. I tak, został poważnie rozważony, ale istnieje kilka czynników, które uniemożliwiają mu zajęcie czołowej pozycji.

Bez wątpienia najbardziej wybuchowy i ekscytujący talent, jaki pojawił się w latach 90., Ronaldo był niemal niemożliwym do opanowania połączeniem prędkości, mocy i umiejętności, budzącym lęk numerem 9, który regularnie atakował obrońców i wysyłał komentatorów, którzy szukali kolejnych superlatyw.

I tak, choć strzelił osiem goli, aby pomóc Brazylii wygrać Puchar Świata w 2002 roku, nadal odczuwa się ból „co jeśli?”. dla niego poczucie, że pomimo wszystkich jego goli i błyskotliwości, szczególnie tego nadludzkiego samotnego sezonu w Barcelonie, w którym strzelił 47 goli w 49 meczach, był dziwnie niespełniony, kiedy przeszedł na emeryturę.

Oczywiście wiele z tego nie było jego winą. To nie jego wina, że ​​padł ofiarą zagrażającego życiu ataku w przeddzień Mistrzostw Świata w 1998 roku, ani nie była to jego wina, że ​​doznał kontuzji zbliżającej się do końca kariery w 1999 roku.

Los zadał – Fenómeno okropną rękę, ale jego tandetne podejście do treningu i dyscypliny, aby przedłużyć karierę, ostatecznie strąciło punkt z jego wyniku.

1. Pele

Może przekroczony przez Lionel Messi i Cristiano Ronaldo jako wszech czasów, Pelé pozostaje model któremu up-and-coming Brazylijczycy Aspire.

Był kompletnym napastnikiem, graczem nie tylko o prawie niezrównanej jakości technicznej, ale o ogromnym męstwie umysłowym.

Pelé eksplodował na arenie światowej jako 17-latek, który szturmem wziął udział w Pucharze Świata w 1958 roku, strzelając sześć bramek – z których pięć padło w półfinale i finale – gdy Brazylia została mistrzem świata po raz pierwszy.

Po czterech latach nieobecności w turnieju w 1962 r., A potem rozczarowania, Pelé podniósł swój drugi Puchar Świata w 1970 r. Jako centralny punkt w jednej z największych drużyn atakujących, jakie kiedykolwiek zgromadzono; obok Gérson, Rivellino, Jairzinho i Tostao. Pelé jest nadal najlepszym strzelcem Brazylii, z godnym pozazdroszczenia rekordem 77 bramek w 92 meczach.

Oszczędź dwuletnią przygodę z New York Cosmos przed przejściem na emeryturę, całą karierę klubową Pelé spędził w Santos, gdzie zdobył 18 tytułów w ciągu 18 lat, w tym sześć Campeonato Brasileiro Série A i dwa Copa Libertadores.

Messi i Ronaldo mogli go pokonać w ostatnich latach, ale zdaniem tego pisarza Pelé jest największym brazylijskim piłkarzem wszechczasów. 

 

Tags: ,